mobilność zawodowa

Mobilność zawodowa mieszkańców województwa lubelskiego

Mieszkańcy województw znajdujących się na wschodzie Polski znacznie częściej niż osoby z innych regionów, decydują się na migrację w charakterze zarobkowym. Dotyczy to nie tylko mieszkańców niewielkich miejscowości takich jak np. Kock, ale również dużych miast, takich jak Puławy lub Zamość.

Powody migracji zarobkowych

Najczęściej w celach zarobkowych wyjeżdżają młode osoby, tuż po studiach. Często już w momencie przybycia do danego miejsca, mają zapewnione miejsce zakwaterowania oraz pracę na początek. Znacznie rzadziej niż kiedyś zdarza się, że ktoś wyjeżdża zupełnie „W ciemno”. Młodzi Polacy preferują raczej dobrze zorganizowane wyjazdy, co do których mają konkretne oczekiwania.

Mobilność zawodowa części młodych osób kończy się stałym osiedleniem w nowym miejscu. Coraz częściej jednak spotykamy się z sytuacją, kiedy to młode osoby powracają w rodzinne strony z głową pełną pomysłów i znajomością rozwiązań, które można niemal natychmiast wdrożyć w miejscu, skąd pochodzą. To dobra praktyka, ponieważ prowadzi ona do zanikania różnic pomiędzy stronami Polski, jeśli chodzi o rozwój rynku pracy.

Dodaj komentarz