Rolnictwo i raczkująca agroturystyka

Ostrów Lubelski to przede wszystkim działalność skupiona wokół sektora rolniczego. W gospodarstwach rolnych pracuje bardzo duża grupa mieszkańców miasta.

Rolnictwo

Na terenie Ostrowa wielkość gospodarstw rolniczych jest bardzo różnorodna, od bardo dużych nastawionych na masową produkcję bo niewielkie, samowystarczalne. Dominuje uprawa zbóż oraz plantacyjna uprawa owoców miękkich. W ostatnim czasie Ostrów stał się synonimem rabarbaru, ponieważ tutaj uprawia się go niezwykle dużo. Poza tym tutejszy krajobraz wypełniony jest łanami kukurydzianymi, złoto mieniącymi się w blasku słońca. Poza tym rolnictwo uprawne to także ziemniaki rośliny motylkowe oraz drobnonasienne. Produkcja zwierzęca zajmuje również mocną część sektora rolniczego. W Ostrowie Lubelskim przeważa hodowla trzody chlewnej i bydła mlecznego, a także bydła opasowego oraz drobiu. Powstaje coraz więcej gospodarstw przygotowanych typowo pod produkcję mleka. Gdzieniegdzie można spotkać typowe gospodarstwa fermowe, w których hoduje się drób oraz gęsinę przeznaczone do produkcji jaj lub na mięso.

Turystyka

Ostrów Lubelski ma potencjał do rozwoju turystycznego, zwłaszcza pod kątem agroturystyki. Na terenie gminy znajduje się jeziorko, dość płytkie, które już teraz stanowi o rekreacyjnym walorze tego miejsca. Stacjonują tu ratownicy oraz wydzielona jest strefa gastronomiczna dla odpoczywających nad jeziorem. Również wędkarze mają tu prawdziwe rybne pole do udanych połowów.

Dodaj komentarz