Terespol działa i kształci fachowców

Na terenie gminy Terespol znajdują się zakłady pracy strategiczne z punktu widzenia funkcjonowania gminy i obszarów jej przyległych. Strefa ta jest miejscem, gdzie skupia się największa liczba osób zatrudnionych w obszarze gminy.

Statystyki jednak są nieubłagane i pokazują, że problem bezrobocia na terenie Terespola jest znaczny. Część problemów wynika z faktu, że mieszkańcy nie są przystosowani pod względem kwalifikacji do podjęcia pracy. Inna strona wskazuje, że ofert pracy dotyczących bezpośrednio terenu gminy też nie jest zbyt dużo.

Większość ofert pracy dostępna w terespolskim pośredniaku dotyczy miejscowości ościennych. Oczywiście nie można stwierdzić, że w Terespolu nikt nie potrzebuje pracownika, bo nie jest to prawdą.

Natomiast coraz częściej wśród poszukiwanych kandydatów do pracy pojawiają się wymogi dotyczące tzw. „fachowca”. Dyplom uczelni wyższej na niewiele się zdaje, chyba że akurat trwa nabór na stanowisko urzędnicze, ale aplikowanie na takowe wiąże się także z szeregiem kryteriów do spełnienia.

Wracając do fachowców, można powiedzieć, że każdy z bezrobotnych, kto chciałby się przekwalifikować, ma taką szansę poprzez programy aktywizacyjne lokalnego Urzędu Pracy. Zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych związanych z wykonywaniem praktycznego zawodu fachowego może zagwarantować zdobycie pracy w Terespolu. Kursy i szkolenia organizowane przez Urząd Pracy nadają bezrobotnym uprawnienia i dają szansę rozwoju w zupełnie nowym środowisku zawodowym.

Dodaj komentarz