Książęco i chemicznie

Książęco i chemicznie

Puławy mają swoją historię i to nie byle jaką. To malownicze miasto położone jest pomiędzy Radomiem a Lublinem. Dzięki bogatej kulturze i jej rozwojowi Puławy nazywane są Polskimi Atenami.

Turystyka

Ze względu na walory krajobrazowe oraz urbanistyczne przybywają tu licznie turyści. Największym zainteresowaniem cieszy się Pałac Czartoryskich wraz z kompleksem parkowym, Domek Gotycki czy świątynia Sybilli.

Modelowanie

Obecny kształt Puław formowany był przez wiele wieków i lat poprzez system gospodarki lokalnej. Miasto było siedzibą rodu Czartoryskich. Strategicznym punktem był most na Wiśle, który umożliwiał przeprawę na drugą stronę. W międzywojennych czasach, gdy w zasadzie rozpoczęto odbudowę po odzyskaniu niepodległości, Puławy miały stanowić część Centralnego Okręgu Przemysłowego, gdzie planowano budowę zakładów chemicznych. Plany pokrzyżowała kolejna wojna, której zniszczenia trzymały miasto w garści aż do lat 50 ubiegłego wieku. Wtedy zdecydowano też, że Puławy będą typowo turystycznym miastem i w ten sposób mają ukierunkować się mieszkańcy, jeśli idzie o rynek pracy.

Zakłady

Dekadę później powrócono do budowy zakładów chemicznych, jednak w nieco zmienionym kształcie, niż przed wojną planowano. I tak wraz z pojawieniem się fabryki zaczęło przybywać mieszkańców. Zmieniał się rynek, potrzebowano więcej mieszkań, co nakręcało branżę budowlaną. Więcej różnorodnych punktów usługowych oraz sklepów spożywczych i wielobranżowych wyrastało jak grzyby po deszczu. Były to dobre czasy dla mieszkańców, kiedy praktycznie wszyscy mieli pracę i mogli spać spokojnie.

Dodaj komentarz