Rynek pracy w województwie lubelskim

Rynek pracy w województwie lubelskim

Główną siłą napędową gospodarki lokalnej województwa jest rolnictwo. Sprzyjają temu zdecydowanie warunki naturalne. Tutejsze ziemie bogate są w żyzne gleby, a klimat sprzyja wielu uprawom.

Rolnictwo, przemysł i przetwórstwo

Szczególnie dobrze i dynamicznie rozwija się obszar sadownictwa i przetwórstwa. Przemysł owocowo-warzywny czy cukrowniczy, mleczarski, młynarski, tytoniowy, mięsny i piwowarski oraz spirytusowy wyróżnia województwo wśród innych rejonów Polski. Lubelskie miody to płynne złoto, będące niesamowicie docenionym na rynkach światowych towarem eksportowym. Poza tym nie ma chyba osoby, która nie zna tutejszych ziół zamkniętych w torebkach herbacianych dostępnych na terenie całego kraju i cieszących się uznaniem wśród zagranicznych konsumentów. Smakosze makaronów także najczęściej sięgają po te, wyprodukowane na lubelskich ziemiach. Ze względu na bogate, zalesione w różne gatunki drzew tereny z powodzeniem rozwija się tu przemysł drzewny, meblarski oraz budowlany. Branżę budowlaną dodatkowo wspierają występujące tu złoża wapienia i kredy oraz marglu i piasku. Sporo jest tu cementowni i zakładów produkujących materiału budowlane jak cegła czy beton komórkowy i inne prefabrykaty. Co zaskakujące dobrze ma się także górnictwo. Na terenie województwa występują złoża węgla kamiennego, stąd przemysł wydobywczy. Tutejsza kopalnia ma status bardzo rozwojowego zakładu pracy, gwarantującego godne warunki zatrudnienia. Pracuje tu bardzo wielu ludzi, którzy codziennie zasilają gospodarkę lokalną województwa. Ziemie lubelskiego posiadają także zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego. Produkowane są także śmigłowce, traktory i maszyny rolnicze oraz budowlane.

Agroturystyka i turystyka

Jednak poza branżą przemysłową i produkcyjną rozwija się i wzbogaca z roku na rok strefa turystyczna. Przybywa gospodarstw agroturystycznych gwarantujących bliski kontakt z naturą, zdrowe ekologiczne jedzenie oraz rozrywkę i rekreację na świeżym powietrzu. Szlaki turystyczne piesze, rowerowe, konne to tylko początek obcowania z naturą. Spływy kajakowe, szkółki jeździeckie, wędkowanie, wypoczynek nad wodą, rajdy rowerowe, zorganizowanie zawody różnego rodzaju to też elementy stanowiące kuszący aspekt wypoczynku w lubelskim. Jednak lubelskie to nie tylko przyroda, to także liczne zabytki, będące pozostałością po wielu wiekach niesamowitej historii i kultury wielu krajów obecnych na tutejszych ziemiach. W województwie występują również złoża wód mineralnych słynące w całej Polsce i za granicą ze swych właściwości leczniczych. Dla turystów i kuracjuszy to dodatkowa atrakcja w regionie.

Inwestycje

Dzięki wsparciu środowiska akademickiego, które jest bardzo mocno rozwinięte, zwłaszcza w Lublinie, powstał duży projekt technologiczno-naukowy, będący podłożem wielu inwestycji z potencjałem i dobrymi prognozami na przyszłość. W specjalnych podstrefach należących do większych stref ekonomicznych rozwijają się na preferencyjnych warunkach nowe zakłady pracy, zatrudniające wielu okolicznych mieszkańców. Rozwój tutejszego rynku pracy i gospodarki zależny jest w dużej mierze od wielu czynników. Zlokalizowana na tym obszarze ogromna giełda rolno-towarowa oraz trasy tranzytowe przecinające województwo to świetny punkt wypadowy do podboju rynków zagranicznych.

Lokalna struktura zawodów deficytowych i nadwyżkowych

W województwie lubelskim w roku bieżącym nieco zmieniło się zapotrzebowanie na poszczególne zawody na lokalnym rynku pracy. Ze względu na obecnie kształcące się roczniki z lat niżu demograficznego spadło zapotrzebowanie na nauczycieli przedmiotów ogólnych oraz nauczania początkowego. Wkraczamy w fazę zdominowaną przez osoby w wieku poprodukcyjnym, w związku z tym poszukiwani są przede wszystkim opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Na brak propozycji zawodowych z pewnością narzekać nie mogą kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pielęgniarki i położne oraz spedytorzy i logistycy. Najciężej na rynku lubelskiego mają obecnie pedagodzy, ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy. Kandydaci na stanowiska administracyjno-biurowe oraz gospodarczo-ochroniarskie mogą liczyć na projekty miejsc pracy subsydiowanej.

Dodaj komentarz