Staż to program, który dostarcza bezrobotnemu umiejętności praktyczne w zakresie wykonywanych zadań w miejscu pracy, bez konieczności nawiązywania stosunku pracy.
Na staż może zostać skierowana osoba bezrobotna, która ma ustalony II profil pomocy. Taka osoba jest sklasyfikowana przez opolski urząd, jako ta, która może odbyć staż w ramach aktywizacji zawodowej.
II profil pomocy przewidziany jest dla osób potrzebujących szczególnego wsparcia, w związku z tym program stażowy oferowany przez Urząd Pracy skierowany jest właśnie do osób z tej kategorii.
Czas trwania stażu wynosi od 3 miesięcy do maksymalnie 12 i jest określony dla osób do 30 roku życia. W trakcie odbywania stażu bezrobotny otrzymuje wynagrodzenie stanowiące 120% kwoty zasiłku.
Osoba odbywająca staż zobowiązana jest do przestrzegania harmonogramu czasu pracy obowiązującego w danym miejscu i w konkretnym zawodzie. Stażysta musi także prowadzić sprawozdania z przebiegu stażu, który w następstwie zobowiązany jest złożyć w Urzędzie Pracy celem rozliczenia stażu. Również comiesięczne rozliczanie się z obecności w ramach stażu musi zostać dostarczone do opolskiego urzędu, aby staż mógł zostać w pełni rozliczony.
Bezrobotny w trakcie odbywania stażu ma zagwarantowane ubezpieczenie zdrowotne, płatne dni urlopowe w liczbie 2 dni za każde 30 dni kalendarzowe odbywania stażu oraz możliwość przerwania stażu w momencie, gdy przez bezrobotnego zostanie podjęte zatrudnienie.
Po odbyciu stażu bezrobotny otrzymuje opinie o kwalifikacjach, na podstawie których PUP wystawia zaświadczenie o odbyciu stażu. Czasami zdarza się, że stażysta, po zakończonym stażu zostaje zatrudniony w miejscu, w którym wcześniej odbywał staż.