Statystyki ogólnopolskie wskazują, że na terenie polskich gmin przeważają zdecydowanie kobiety. W Krasnobrodzie współczynnik feminizacji na tle kraju, województwa i powiatu zamojskiego jest najniższy. Oznacza to nie mniej, nie więcej, że na terenie Krasnobrodu zamieszkuje mniej kobiet, niż mężczyzn.
Z racji większego wskaźnika demograficznego w grupie mężczyzn, także w grupie osób zarejestrowanych jako bezrobotne dominują mężczyźni. Całkowita liczba bezrobotnych w pośredniaku systematycznie spada.
Problem bezrobocia ma czasami charakter strukturalny. Długotrwały stan bierności zawodowej może prowadzić z kolei do powstawania patologii społecznych, z którymi walczy się równie ciężko, jak z bezrobociem.
Część osób korzysta z pomocy społecznej i to jest podstawą finansową gospodarstw domowych. Część pobieranych zasiłków wynika, nie tyle z powodu bierności zawodowej, a niemożności podjęcia pracy z powodu niepełnosprawności.
Osoby niepełnosprawne jak najbardziej mogą liczyć na wsparcie z budżetu państwa i szereg form aktywizacyjnych. Niemniej jednak nie w każdym przypadku osoba bezrobotna ma możliwość podjęcia zatrudnienia, bo ogranicza ją po prostu zdrowie.