Lotnictwo i turystyka bazą gospodarki lokalnej

Lotnictwo i turystyka

Dęblin znany jest na obszarze całej Polski jako miasto lotnictwa zwłaszcza wojskowego. Szkolą się tutaj piloci, których notabene w Dęblinie jest najwięcej w Polsce.

Rynek lokalny zachwiany
Gospodarka lokalna tego miejsca znacznie podupadła na początku lat 90. XX wieku wraz ze zmianami ekonomicznymi, które objęły całą Polskę bez wyjątku. Państwowe przedsiębiorstwa, największe w regionie, które związane były z obronnością, dopadła kryzysowa sytuacja. Nastąpiły zwolnienia grupowe lub znaczne zmniejszenie dotychczasowej produkcji. Puste powierzchnie zakładów z biegiem lat zostały wynajęte prywatnym przedsiębiorcom, którzy próbowali odbudować sytuację ekonomiczną w Dęblinie.

Nowe znaczenie starych zakładów

Funkcjonuje tu przemysł dziewiarski, konfekcyjny, budowlany w zakresie produkcji materiałów budowlanych, czy przetwórstwo owocowo-warzywne. Jednak w dalszym ciągu najwięcej osób zatrudnionych jest w przemyśle związanym z zakładami lotniczymi i inżynieryjnymi.

Turystyka

Dęblin to także ciekawy punkt na mapie turystycznej Polski. Zrewitalizowane centrum miasta oraz kompleks parkowo-pałacowy wraz ze starówką zachęcają przyjezdnych do zatrzymania się w tutejszej bazie noclegowej. Przy okazji poznawania historycznych zagadek Dęblina, można odpocząć w zakamarkach pełnych przyrody lub zrelaksować się na przedmieściach w ośrodkach agroturystycznych. Mieszkańcy wykorzystują drzemiący tu potencjał i coraz częściej podejmują pracę związaną właśnie z branżą turystyczną.

Dodaj komentarz