Rynek pracy w Zwierzyńcu

rynek pracy w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to piękna, malownicza miejscowość położona na wschodzie kraju, w województwie lubelskim. Choć to bardzo urokliwy zakątek, większość mieszkańców w wieku produkcyjnym wyjeżdża stamtąd do nieco większych ośrodków miejskich, w celu znalezienia zatrudnienia. Rynek pracy w Zwierzyńcu jest dość trudny i niezbyt przyjazny dla młodych, wykształconych osób.

Stopa bezrobocia i zarobki w Zwierzyńcu

Stopa bezrobocia rejestrowanego, wynosiła w Zwierzyńcu blisko 25% (dane z końca 2016 roku). Przeciętne zarobki zaś, kształtowały się na poziomie 3243 złotych brutto. To średnia wartość w skali kraju, jednak biorąc pod uwagę ilość ludności w wieku produkcyjnym oraz główną gałąź gospodarki, jaką stanowi tam rolnictwo, można dojść do wniosków, że mogłoby być znacznie lepiej. Wysoka stopa bezrobocia i stosunkowo niskie zarobki w Zwierzyńcu, nie zachęcają, aby osiedlać się tam na stałe.

Rolnictwo jako główna gałąź gospodarki

Ponad 70% osób w wieku produkcyjnym trudni się rolnictwem. Z pewnością w większości przypadków są to wysoko wyspecjalizowane gospodarstwa, ale wciąż nie brakuje przedsiębiorców prezentujących podejście „wszystkiego po trochu”. Psują oni rynek swoim brakiem zdecydowania na jeden, spójny element dla swojej działalności. Wówczas mogliby starać się o dofinansowania i rozwijać gospodarstwo w danym kierunku, zamiast imać się wszystkiego i w efekcie pod koniec roku liczyć straty zamiast zysków.

Czasem ewidentnie w danym mieście brakuje wykształconych doradców, którzy mogliby wspomóc lokalnych przedsiębiorców dobrym biznesplanem i radami, ponieważ często brak tego typu pomocy, kończy się bankructwem lub koniecznością zaciągania kolejnego kredytu, a w najlepszym wypadku – przekwalifikowania.

Dodaj komentarz