Rozkwit i rzeczywistość

Rozkwit i rzeczywistość

Świdnik położony jest zaledwie 10 km od stolicy województwa lubelskiego tj. Lublina. Jest jedno z najmłodszych miast w Polsce. Prawa miejskie zyskało zaledwie w 1954 roku. Jednak już od XIV wieku funkcjonował pod nieco zmienioną nazwą jako część królewska, następnie po II wojnie światowej jako gmina.

Odbudowa

Gdy po zniszczeniach wojennych miasto podnosi się na nowo, władze decydują o wycince lasów, na których terenie ma powstać ogromny zakład produkujący sprzęt komunikacyjny lotniczy. W ciągu dwóch lat uruchomiona zostaje produkcja. Zatrudnienie zyskują nowe osoby. Ludności przybywa. Powstają osiedla mieszkalne złożone z baraków skupionych wokół zakładów. Potrzeba nowych osiedli, więc branża budowlana przeżywa rozkwit. Powstają nowe bloki mieszkalne, sklepy, szkoły, przychodnie, kino. Świdnik staje się miastem oficjalnie, na papierze.

Rzeczywistość

Gdy miasto przeżywało rozkwit, nie brakowało zarówno rąk do pracy, jak i samej pracy. Zatrudnienie mógł znaleźć dosłownie każdy bez wyjątku. Teraz niestety nie jest już aż tak kolorowo. Aczkolwiek coś się delikatnie zmienia i stopa bezrobocia zmniejsza się z roku na rok. Niemniej jednak w ubiegłym roku była wyższa niż w całym województwie oraz całej Polsce o ponad 8%.

Zapotrzebowanie

Obecnie Świdnik znany jest z wytwórni śmigłowców. Kiedyś równie znany był z produkcji motocykli. Teraz grupę najbardziej poszukiwanych osób do pracy stanowią głównie specjaliści zawodowi. Zapotrzebowanie jest na ślusarzy, magazynierów, monterów, ochronę fizyczną, kierowców samochodów ciężarowych, pomoc kuchenną, sprzedawców, robotników gospodarczych.

Dodaj komentarz